Svatební šaty musí dokonale padnout, podle čeho je vybrat?

Svatební šaty jsou jedna z nejdůležitějších věcí na svatbě. Každá žena chce být na svůj velký den co nejkrásnější a to jak kvůli sobě, tak kvůli hostům i náhodným přihlížejícím, protože právě nevěstě všichni věnují největší pozornost. Jak vybrat vyhovující šaty? Máme pro vás několik užitečných rad. 

Půjčit nebo koupit? 

Šaty jsou ženská záležitost, muži jim obyčejně nerozumí. Vezměte si proto na pomoc sestru nebo kamarádky. Udělejte z návštěvy svatebního salonu příjemnou dámskou jízdu, kterou zakončíte v oblíbené restauraci nebo kavárně. 

Šaty si můžete koupit, nebo jen zapůjčit. Pokud vám nevadí šaty, které již několik svateb zažily, je zapůjčení lepší možnost, neboť vychází levněji. Nové šaty zase dodávají pocit exkluzivity, obzvlášť, když si je necháte ušít na míru. Prozkoumejte nabídku u nás i v zahraničí, kde možná objevíte příznivější ceny. 

Střih vybírejte podle typu postavy

Udělejte si dopředu jasno, jaký střih by šaty měly mít. Výběr i zkoušení pak bude jednodušší. Které šaty zalichotí vaší postavě a jakým byste se měla naopak vyhnout? 

Typ hruška (úzký hrudník, široké boky)

  • Ano: Šaty s áčkovým střihem, zdobený korzet zvýrazňující poprsí
  • Ne: Šaty typu “mořská panna” 

svatebni saty

Typ jablko (širší pas) 

  • Ano: pevný korzet, nadýchaná zdobená sukně 
  • Ne: výrazné zdobení v horních partiích 

Obdélník (úzká ramena, nevýrazný pas a boky) 

  • Ano: nabíraná sukně, vysoký pas, střih typu “mořská panna” 
  • Ne: rovný střih 

svatebni saty

Obrácený trojúhelník (široká ramena, nevýrazný pas a boky) 

  • Ano: Nadýchaná sukně, výstřih do tvaru písmene V 
  • Ne: Úzká sukně, zvýšený pas 

svatebni saty

Typ přesýpací hodiny (výrazné poprsí a boky, úzký pas)

  • padne vám jakýkoliv střih 

Na hostinu se převlečte 

Korzetové šaty s nadýchanou sukní vypadají nádherně, nejsou ovšem zrovna praktické. Na obřad budou efektní, ale kdybyste v nich měla trávit celou oslavu, neužila byste si ji na maximum. Řešení je jednoduché: Po důležitých momentech, jako je obřad, focení nebo první manželský tanec se převlečte do lehkých jednoduchých šatů. Nepohodlné svatební střevíce vyměňte za lodičky na nízkém podpatku nebo za baleríny. 

svatebni saty

Miminko je na cestě 

Řada párů se rozhodne uzavřít sňatek v době, kdy čekají miminko. V počátku těhotenství nebývá ženám dobře, a tak je lepší se svatbou chvíli počkat. Zhruba od pátého měsíce sice začíná být vidět rostoucí bříško, ale není důvod se bát, že by to nevěstě na svatbě neslušelo. Návrháři s očekávaným miminkem počítají, a tak je výběr bohatý i mezi těhotenskými šaty. Jsou pohodlné, neškrtí a přitom podtrhují nevěstin půvab. 

Sdílet článek